O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.CZTERY LATA PO PRZEJŚCIU GWAŁTOWNEGO UKŁADU NISKIEGO CIŚNIENIA XAVIER

CZTERY LATA PO PRZEJŚCIU GWAŁTOWNEGO UKŁADU NISKIEGO CIŚNIENIA XAVIER
W czwartek 05 października 2017 roku późnym popołudniem z zachodu na wschód przemieszczał się bardzo gwałtowny układ niskiego ciśnienia o imieniu Xavier, przynosząc głównie na południu i południowym zachodzie województwa bardzo silne porywy wiatru.

Na 48 godzin przed dotarciem do naszej granicy na Atlantyku a dokładnie kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Islandii powstał niż wtórny z ośrodka niskiego ciśnienia o imieniu Wolfgang. Początkowo był to zwyczajny kolejny układ niskiego ciśnienia przemieszczający się na południe.

Dobę później centrum niżu było już w okolicach Irlandii. W tamtym rejonie znalazł się w zasięgu bardzo silnego prądu strumieniowego, gdzie znacznie nabrał na sile. Pod wpływem silnego prądu (Jet Stream) jego kierunek zmienił się na wschodni. Układ z godziny na godzinę stawał się coraz groźniejszy, a jego ciśnienie zaczęło gwałtownie spadać z 1005 do 988 hPa. Najniższe ciśnienie omawianego układu zanotowane było nad naszym krajem. Przechodząc przez Wyspy Brytyjskie, Holandię, północną część Niemiec oraz przez Polskę powodował duże zniszczenia. W Niemczech oraz w Polsce w trakcie przechodzenia wichury życie straciło 8 osób, z czego 2 w naszym kraju. Kilkadziesiąt zostało rannych.

Na terenie naszego województwa silny wiatr pojawił się w okolicach godziny 17:00 i w szybkim tempie objął zachodnie, południowo zachodnie i południowe oraz częściowo centralne powiaty. Bardzo silne porywy wiatru pojawiły się w stolicy województwa. W Szczecinie wiatr osiągał prędkość do 93 km/h. W kilka minut wiatr zdołał powalić kilkanaście drzew. W kilku gospodarstwach wiatr zrywał dachy. Podobna sytuacja była w Chojnie, w Dębnie, w Choszcznie oraz w Stargardzie w Suchaniu i w Myśliborzu. 278 miejscowości miało problemy z dostawą energii elektrycznej. Na całe szczęście na terenie naszego województwa nikt poważnie nie ucierpiał.

Dysponując danymi z kilku stacji pomiarowych udostępnionych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej najsilniejszy wiatr na terenie województwa wystąpił na południowym zachodzie. W tych regionach porywy wiatru przekraczały 100 km/h.
Całe niebezpieczeństwo nie trwało długo. Silny prąd strumieniowy spowodował szybkie przemieszczanie się wichury. Po godzinie 20:00 na zachodzie robiło się coraz spokojniej, a silny wiatr występował już poza granicami naszego województwa.

0 komentarzy

Pozostaw komentarz

G
  • Żadne komentarze nie zostały dodane.

Ocena zawartości jest dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się by zagłosować.
Niesamowite! (0)0 %
Bardzo dobre (0)0 %
Dobre (0)0 %
Średnie (0)0 %
Słabe (0)0 %