Oh no! Where's the JavaScript? Your Web browser does not have JavaScript enabled or does not support JavaScript. Please enable JavaScript on your Web browser to properly view this Web site, or upgrade to a Web browser that does support JavaScript.

OSTATNIE SILNE MROZY W REGIONIE

Aktualnie online
Gości online 3

Użytkowników online 0


Łącznie użytkowników: 14
Najnowszy użytkownik: Martyna Mietluk
Archiwum bloga
OSTATNIE SILNE MROZY W REGIONIE

OSTATNIE SILNE MROZY W REGIONIE

Pytaliśmy o ostatnią datę, kiedy zmagaliśmy się z silnymi mrozami poniżej -20 stopni. Padały różne odpowiedzi i te dobre i te złe. Odpowiedz to luty 2012 a dokładnie noc 05/06 lutego 2012r. Znajdowaliśmy się wtedy w zasięgu silnego układu wysokiego ciśnienia znad Morza Bałtyckiego i północno wschodniej części Europy. Wyż o imieniu DIETER sprowadził do nas bardzo mroźne masy powietrza arktycznego.

Temperatury powietrza w naszym regionie spadały aż do -20 stopni. W wielu miejscach zostały pobite rekordy temperatury minimalnej dla lutego. Takim miejscem było np. Resko (pow. łobeski) gdzie temperatura 06 lutego o poranku wyniosła aż -26,2°C. W Szczecinie temperatura spadła do -24,8°C. Został wtedy wyrównany rekord temperatury minimalnej dla lutego z roku 1971. W Koszalinie również został pobity rekord, a temperatura spadła tam do -23,6°C. Swoje rekordy zimna dla lutego pobijały również Kołobrzeg i Świnoujście. Z powodu silnego mrozu na terenie województwa zamknięto ponad 50 szkół. Komunikacja miejska w Szczecinie miała spore problemy z poruszaniem się po mieście. Paliwo w autobusach zamarzało.
Dlaczego teraz nie ma takich temperatur? Wyjaśnimy w poniższej grafice.Jak widać gigantyczny wpływ, na pogodę mają układy baryczne. Jeśli dochodzi do sytuacji, kiedy na północy jest stabilny układ wysokiego ciśnienia, a na południu dominują niże, to do naszego regionu napływa bardzo mroźne powietrze arktyczne. Z takim właśnie powietrzem mieliśmy do czynienia 06.02.2012r.
Jeśli sytuacja jest odwrotna, czyli na północy niże a na południu wyże, wówczas powietrze do naszego regionu płynie z zachodu i z południowego zachodu. W tym okresie powietrze z tego kierunku jest grzejnikiem, dla tej części Europy.
Taki mróz tegorocznej zimy nam nie zagraża, ale o połowę mniejszy by się przydał.


Galeria wpisów

0 komentarz

Zostaw komentarz

G
  • Brak komentarzy. Może chcesz dodać swój?

Ocena zawartości jest dostępna tylko dla użytkowników. Proszę Zaloguj się lub Zarejestruj się by zagłosować.
Niesamowite! (0)0 %
Bardzo dobre (0)0 %
Dobre (0)0 %
Średnie (0)0 %
Słabe (0)0 %
The Nebula is a PHP-Fusion 9's first FusionTheme Theme Framework made offering many content elements, styles and features and to better understand and learn to build content using the PHP-Fusion 9, without coding.

O nas

Na stronie zajmujemy się prognozowaniem pogody dla województwa Zachodniopomorskiego. Sugerujemy się danymi z różnych źródeł oraz z prognoz numerycznych.

Copyright © 2019

Powered by PHP-Fusion Copyright © 2020 PHP-Fusion Inc
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Brzanek Theme by PHP-Fusion Inc

8,308,179 unikalnych wizyt
Czas generowania: 0.20999 sekund | Średnio: 0.20999 (0) sekund | Zapytań: 56 | Użyta pamięć: 7.07MB/4MB