Oh no! Where's the JavaScript? Your Web browser does not have JavaScript enabled or does not support JavaScript. Please enable JavaScript on your Web browser to properly view this Web site, or upgrade to a Web browser that does support JavaScript.

Ostrzeżenie! Burza Ważne od 2019-05-20 godz: 08:00 do 2019-05-21 godz: 08:00 Czytaj więcej

NAJPIERW BENNET POTEM CORNELIUS I NA KOŃCU DRAGI – TO TE NIŻE BYŁY ODPOWIEDZIALNE ZA SILNY WIATR W OSTATNICH DNIACH

NAJPIERW BENNET POTEM CORNELIUS I NA KOŃCU DRAGI – TO TE NIŻE BYŁY ODPOWIEDZIALNE ZA SILNY WIATR W OSTATNICH DNIACH

NAJPIERW BENNET POTEM CORNELIUS I NA KOŃCU DRAGI – TO TE NIŻE BYŁY ODPOWIEDZIALNE ZA SILNY WIATR W OSTATNICH DNIACH

Jak zapewne wielu z was zauważyło, że w ostatnich dniach w naszym regionie pogoda była dynamiczna, zmieniała się z godziny na godzinę. Do tego dokuczał nam silny a chwilami nawet bardzo silny wiatr.

Za taki przebieg i tak nagłe zmiany odpowiedzialny był silny prąd strumieniowy, który z wielkim impetem przemieszczał się z zachodu na wschód, a dokładnie od Atlantyku przed Wielką Brytanię, Francję, Holandię, Niemcy i Polskę. Dzięki temu Europa została podzielona na dwie części. Południowa ze stabilną masą powietrza gdzie przewagą był układy wysokiego ciśnienia i północną gdzie z zachodu na wschód przemieszczały się głębokie układy niskiego ciśnienia powodujące silne wichury.
Pierwsza wichura pojawiła się w poniedziałek 04.03.2019. Niż o imieniu Bennet w północnej i środkowej części Europy przyniósł silne porywy wiatru. W naszym regionie porywy wiatru dochodziły do 80-90 km/h. W tym dniu najmocniej wiało na zachodzie. W Szczecinie w jednej chwili silny wiatr powalił kilkanaście drzew. Na szczęście nikt z tego powodu nie ucierpiał. Poza silnym wiatrem na północy oraz na południowym wschodzie pojawiły się komórki burzowe. W okolicach Wałcza przechodziła w tym dniu silniejsza struktura, dająca kilkadziesiąt wyładowań.

Kolejna wichura w naszym regionie pojawiła się nocą z czwartku na piątek i w piątek 07/08.03.2019. Tym razem niż o imieniu Cornelius przechodząc niemal tą samą trasą co jego poprzednik, przyniósł silny wiatr głównie na północy województwa. Nad morzem wiatr osiągał prędkość do 90 km/h. Na zachodzie wiatr był również niebezpieczny i osiągał prędkość do 75 km/h. W czwartek na północnym wschodzie pojawiły się krótkotrwałe burze, generując blisko 20 doziemnych wyładowań.

Ostatni wietrzny dzień w tym tygodniu w naszym regionie pojawił się w sobotę 09.03.2019. Ośrodek niskiego ciśnienia o imieniu Dragi przemieszczający się z zachodu na wschód przez kraje Skandynawskie przyniósł porywy wiatru przekraczające 90 km/h. W Darłowie nad ranem wiatr osiągnął prędkość 95 km/h. Silnie wiało też na zachodzie. W Trzcińsku wiatr przekraczał 80 km/h. W tym też dniu pojawiły się kolejne burze. Przemieszczające się z północnego zachodu na południowy wschód komórki konwekcyjne wygenerowały blisko 210 doziemnych wyładowań. Na północnym wschodzie gdzie komórka burzowa dotarła nocą pojawiły się konwekcyjne opady śniegu. W tym regionie przyrost pokrywy śnieżnej wyniósł blisko 5 cm.
Te trzy dni kolejny raz pokazały nam, jak może być zmienna i dynamiczna aura. Powiem szczerze, że nie pamiętam tak silnej dynamiki w marcu. Owszem zdarzały się wichury na początku roku, ale były to jednodniowe incydenty. Tym razem Atlantyk rozkręcił się na maksa. W kolejnych dniach pogoda uspokoi się – pytanie tylko jedna na jak długo. Prognozy na kolejny tydzień przewidują, że w okolicach piątku 15.03.2019 kolejny raz będziemy pod wpływem niżu znad Atlantyku.


Galeria wpisów

0 komentarz

Zostaw komentarz

G
  • Brak komentarzy. Może chcesz dodać swój?

Ocena zawartości jest dostępna tylko dla użytkowników. Proszę Zaloguj się lub Zarejestruj się by zagłosować.
Niesamowite! (0)0 %
Bardzo dobre (0)0 %
Dobre (0)0 %
Średnie (0)0 %
Słabe (0)0 %
The Nebula is a PHP-Fusion 9's first FusionTheme Theme Framework made offering many content elements, styles and features and to better understand and learn to build content using the PHP-Fusion 9, without coding.

O nas

Na stronie zajmujemy się prognozowaniem pogody dla województwa Zachodniopomorskiego. Sugerujemy się danymi z różnych źródeł oraz z prognoz numerycznych.

Copyright © 2019

Powered by PHP-Fusion Copyright © 2019 PHP-Fusion Inc
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

Brzanek Theme by PHP-Fusion Inc

1,238,825 unikalnych wizyt
Czas generowania: 0.16887 sekund | Średnio: 0.16887 (0) sekund | Zapytań: 56 | Użyta pamięć: 7.12MB/2MB