Users Online Now
Guests Online: 1

Members Online: 0

Total Members: 18
Newest Member: Konrad Bienkowski
Articles

Fajrwerki zniszczenia.

Dzień 11 sierpnia zostanie na długo zapamiętany jako jeden z najbardziej destuktywnych i śmiercionośnych pod względem ofiar wśród ludzi.  Tego dnia województwo zachodniopomorskie miało dostać od Matki Natury jedną z najsilniejszych z notowanych burz.


Dzień 11 sierpnia zostanie na długo zapamiętany jako jeden z najbardziej destuktywnych i śmiercionośnych pod względem ofiar wśród ludzi.  Tego dnia województwo zachodniopomorskie miało dostać od Matki Natury jedną z najsilniejszych z notowanych burz. Zacznijmy jednak od początku. Wróćmy do dnia 10 sierpnia 2017 roku. Tego dnia należało podjąc decyzje o wydaniu ostrzezenia dla województwa zachodniopomorskiego o stopniu zagrożenia, a zagrozenie było ogromne, jednakże z racji poprzednich błędów modelu UM, który jest mimo wszystko jednym z dokładniejszych modeli, zdecydowaliśmy sie ze wstrzymaniem prognozy do nastepnego dnia.Na powyzszym obrazku widzimy jak, według modelu UM, ogromna burza pokrywa w zasadzie cały nasz region, biorac pod uwagę jej kierunek z południa na północ, nauczeni doswiadczeniem wiedzieliśmy, że nie jest to byle jaka burza. 11 sierpnia 2017 rano zostało wydane ostrzeżenie dla województwa zachodniopomorskiego z zastrzezeniem że prognoza moze uledz zmianie. Zastrzeżenie to wynikało z wczesniejszych doswiadczeń podczas pracy z tym modelem.  Kolejne godziny pokazywały jednak, iż region zachodniopomorski stoi już czesciowo po chłodniejszej stronie frontu, w wielu miejscach temeratura do godziny 12:00 nie przekraczała +20 stopni Celsiusza.  Burze które od godzin porannych przebijały sie od południa przez granice Polski i Czech gasły po pokonaniu kilkudziesięciu kilometrów nad województwem dolnoślaskim po czym powstyawała kolejna komórka burzowa co sugerowało by sygnature training storm.  W tym momencie nad województwem zachodniopomorskim mieliśmy dosć geste zachodmurzenie które skutecznie blokowało nagrzewanie sie powietrza.Po godzinie 12:00 model UM dokonał korekty trajektorii burzy.


Teraz nalezało tylko obserwowac to, gdzie burza powstanie i jaka drogę  obierze. Już w tamtym czasie stopniowo temperatura w naszym województwie zaczeła sie podnosic przekraczajac +20 stopni Celsjusza.

Biorąc pod uwagę rozkład temepratur jak równiez ich zróżnicowanie miedzy stroną niemiecka oraz Wielkopolską i Pomorzem, stopień zachmurzenia nad regionem oraz przewidywania modelu UM można było wywnioskowac że scenariusz po aktualizacji modelu jest bardzo realny.

Po południu na łamach naszego serwisu społecznościowego została wydana informacja która czesciowo znosiła ostrzezenie dla województwa zachodniopomorskiego o treści "Kolejna aktualizacja modelu i kolejna zmiana. Podobnie jak ostatnio, kiedy nie wypaliły silne burze tak i teraz wygląda na to, że to co większe przejdzie bokiem. Czy i tym razem ten model się sprawdzi ? Pozostaje nam poczekać. " Długo czekac nie musieliśmy.

Model UM przy aktualizacji na godzine 18:00 wyznaczył pojawienie sie komórek w województwie lubuskim (najbardziej wysunięte na zachód) które w aktualizacji późniejszej juz nie istniały. I tak się własnie stało co potwierdza serwis blitzortung.org z godziny 17:00.

Wtedy również w okolicach Wrocławia zaczęła budowac się potężna burza z kiedunkiem północnym, północno- wschodnim co pokrywało sie z prognozą modelu UM po aktualizacji porannaj (około południa). Niestety przy prognozowaniu trajektorii burz model GFS słabo sobie radzi, do końca prognozował on uderzenia silnej burzy w województwo zachodniopomorskie i Pomorskie, tymczasem najmocniej ucierpiało Pomorskie i Wielkopolska. Wyładowania nad województwem zachodniopomorskim następowały z kowadła burzy z Pomorskiego i Wielkopolski. Nie sprawdziła się równiez wielkość opadów dla naszego województwa biorac pod uwage prognoze modelu GFS.Kiedy nadszedł wieczór w województwie zachodniopomorskim od południa pojawiac sie zaczęły pierwsze wyładowania w kowadła burzy, która w dalszym ciągu przybierała na sile stopniowo przybierając formę Bow Echo czyli bardzo groźnej struktury w kształcie łuku. Od mieszkanki naszego województwa dostaliśmy taki oto materiał podczas jej pobytu na wakacjach w Kujawsko-pomorskiem nad jeziorem Wierzchucińskim, materiał Magdalena Pakura.Mimo braku ostrości, wyraxnie widac potęge i siłę tej struktury burzowej z wyraźnie zaznaczoną linia chmury szelfowej. Ta potężna burza w porywach osiągała prędkość wiatru do 120 km/h a wielkosc gradu wielkosć piłek do ping-ponga. Zniszczenia jakie pozostawiła sa przeogromne.

  

Daniel Obrzanowski August 12 2017 1097 reads 0 comments 0 ratings Print

0 comments
    No Comments have been Posted.

Leave a Comment

Guest

Rating is available to Members only. Please Login or Register to vote.
Awesome! (0)0 %
Very Good (0)0 %
Good (0)0 %
Average (0)0 %
Poor (0)0 %
The Nebula is a PHP-Fusion 9's first FusionTheme Theme Framework made offering many content elements, styles and features and to better understand and learn to build content using the PHP-Fusion 9, without coding.

About Us

Na stronie zajmujemy się prognozowaniem pogody dla województwa Zachodniopomorskiego. Sugerujemy się danymi z różnych źródeł oraz z prognoz numerycznych.

Copyright © 2017

Powered by PHP-Fusion Copyright © 2018 PHP-Fusion Inc
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

486,509 unique visits

Contact Me

Nebula Theme by PHP-Fusion Inc

| Memory used: 9.29MB/10MB